Quantcast
Channel: ściegi szydełkowe – dziergalnia
Viewing all 11 articles
Browse latest View live

Szydełkowanie na okrągło

$
0
0

Przyszedł   czas , aby spróbować szydełkowania na okrągło .
Tym sposobem można robić baaardzo dużo rzeczy. Serwety, gwiazdki, kwadraty, kapcie, kamizelki, torby …no generalnie chyba więcej niż rzędami:)

Mamy dwa sposoby rozpoczęcia robótki na okrągło zależy od wzoru jaki posiadamy.
Pierwszy pozwala na zrobienie okręgu bez dziurki, drugi z dziurką:)

1. Magic Loop 

magic loop

 

Tutaj nawijamy sobie nić na palec,zdejmujemy i   wykonujemy słupki lub półsłupki dookoła( w zależności od wzoru) . Zamiast pierwszego słupka robimy trzy oczka łańcuszka( tak jak i w szydełkowaniu rzędami), jeśli robimy półsłupki to będą dwa oczka łańcuszka. Ostatni półsłupek/słupek łączymy oczkiem ścisłym z oczkami łańcuszka.. gdy mamy odpowiednią ilość słupków, zaciskamy kółeczko, pociągając za wystająca nić.

2. Rozpoczęcie robótki łańcuszkiem

szydełkowanie na okrągło

Tutaj kółeczko zaczynamy od wykonania odpowiedniej ilości oczek łańcuszka, następnie ostatnie łączymy z pierwszym za pomocą oczka ścisłego…( rys 1;2;3)  reszta jak w pierwszym sposobie.


Szydełkowanie po okręgu- ogólna zasada

$
0
0

szydełkowanie po okręgu

 

Dzisiaj chciałam pokazać schemat szydełkowy, który przydaje się , gdy musimy wydziergać płaskie kółko. W ten sposób dziergamy podkładki pod talerze, spody do koszyczków, torby  a także wszelkie czapeczki, berety itp. Nieważne czy zaczynamy od 6,8, czy 12 słupków/półsłupków itd schemat zawsze jest taki sam…
Na zdjęciu powyżej zaczęłam dziergać od 12 półsłupków, w drugim okręgu podwajamy ilość półsłupków( dziergając 2 psł w psł poniżej).

W kolejnych  okręgach zwiększamy ilość o liczbę oczek wyjściowych. Czyli w moim przypadku w kolejnych okręgach będzie o 12  psł więcej…
schemat wygląda tak:

szydełkowanie po okręgu

 

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, w którym miejscu dodajemy. Jeśli robimy to w miejscu dodania rzędu poniżej, nie wyjdzie nam idealny okrąg, tylko kanciasty (rys.poniżej). Aby wyszedł ładny okrąg, należy dodawać (psł, sł w zależności co robimy) ZA miejscem dodania rzędu poniżej (rys. 1 u góry)

 

szydełkowanie po okręgu

 

 

 

Ściegi szydełkowe reliefowe

$
0
0

Dzisiaj pokażę jak zrobić ścieg reliefowy. Taki podstawowy. Będzie nam potrzebny przy wykonaniu kosza, a w przyszłości do wszelakich wypukłych wzorów jak  np warkocze itp..
Będzie to półsłupek od przodu i tyłu i słupek od przodu i tyłu..
w anglojęzycznych wzorach opisane jako BACK POST ( i w zaleznościod rodzaju ściegu) single crochet/double crochet lub FRONT POST single/double crochet. Brzmi skomplikowanie ale to nie jest zbyt trudne.

1: półsłupek reliefowy od przodu:

 

półsłupek reliefowy od przodu

Jego znak graficzny to oznaczenie psłpka z haczykiem u dołu. Różnica między zwykłym psłpkiem, a reliefowym polega na rodzaju wkłucia. „owijamy ” nicią ścieg poniżej tak jak pokazano na obrazku: od przodu robótki do tyłu i znowu do przodu.. następnie przeciągamy nić…


2:półsłupek reliefowy od tyłu

 

półsłupek reliefowy od tyłu

Znak graficzny to także psłpek z haczykiem u doły, tylko w drugą stronę. tym razem wkłuwamy się z tyłu robótki, do przodu wokół ściegu poniżej i znów do tyłu..i przeciągam nić… jak na obrazku powyżej..

ten sam schemat mamy przy słupku…

3: słupek reliefowy od przodu

 

słupek reliefowy od przodu

4: słupek reliefowy od tyłu

 

słupek reliefowy od tyłu

szydełkowe ściegi ozdobne cz.1

$
0
0

Kolejny dział bloga, to kombinacje podstawowych ściegów szydełkowych. Znajdziecie tu wzory szydełkowe do użycia w różnych robótkach. W zależności od waszej inwencji. Zacznę od prostych do coraz bardziej skomplikowanych.

  • Cyfry w kółeczkach: oznaczają nr rzędu,
  • Strzałki: kierunek dziergania,
  • Cyfra na dole: oznacza ilość oczek z jakich składa się motyw. Jeśli jest 3 tzn,że musimy zrobić ilość oczek podzielną przez trzy.
    plus ilość oczek przed cyfrą na dole(w 1 i 2 schemacie będzie to :
    o.ł : 3+ 4o.ł  czyt. liczba oczek łańcuszka podzielna przez trzy plus 4 oczka łańcuszka. W ostatnim motywie o.ł:4+1o.ł czyli liczba oczek łańcuszka podzielna przez 4 plus 1 oczko łańcuszka)

No to zaczynamy!

schemat szydełkowy nr.1

schemat szydełkowy

 

schemat szydełkowy

 

schemat szydełkowy nr.2

schemat szydełkowy

schemat szydełkowy

 

schemat szydełkowy nr.3

 

schemat szydełkowy

 

schemat szydełkowy

szydełkowe ściegi ozdobne cz.2

$
0
0

schemat szydełkowy nr.4

darmowe wzory szydełkowe

 

free crochet pattern

 

schemat szydełkowy nr.5

 

free crochet pattern

 

darmowe wzory szydełkowe

 

schemat szydełkowy nr.6

 

darmowe wzory szydełkowe

 

free crochet pattern

schemat szydełkowy rozeta

$
0
0

szydełkowa rozeta


 Ta prosta rozeta  może nam posłużyć jako podkładka pod kubek, możemy wykonać większą ilość i połączyć ze sobą.. lub zrobić girlandę. Można też naszyć ją jako aplikację..albo… dodać do pracy scrapowej lub innej. Możemy ją wydziergać w jednym kolorze, lub poszaleć i użyć kilku odcieni.. wszystko zależy od naszej inwencji..

schemat szydełkowy rozeta

Jak czytać taki schemat?
to proste!
zaczynamy od samego środka rysunku. Cyfra 8 oznacza ilość potrzebnych nam oczek łańcuszka. ( czasami w schemacie nie ma podanej cyfry oczek, więc trzeba samemu policzyć) łączymy łańcuszek w kółeczko, oczkiem ścisłym( czarna kropka na rys),

od tego momentu będziemy liczyć okręgi.
1 okr. ( cyfra 1 na rys.) wykonujemy oczko łańcuszka( zamiast półsłupka) i wykonujemy 16 półsłupków( na tym schemacie także jest  zaznaczona liczba półsłupków) kończymy oczkiem ścisłym.

2 okr. 3 oł ( zamiast słupka) 2 oł, *2 sł ( w półsłupki poniżej) 2oł; powtarzamy schemat od * aż do końca okręgu, kończymy oczkiem ścisłym w 3 oł.

3 okr: 3 oł( zamiast słupka) 1 sł w 3cie oł poniżej, *2 oł, 2sł łączone dołem w sł poniżej, 2sł łączone dołem w drugi sł poniżej; powtarzamy schemat od * aż do końca okręgu; kończymy o.ść w 3 oł.

4 okr: 3 oł( zamiast słupka) 1 sł w sł poniżej, *4 oł, 4 sł w sł poniżej, powtarzamy schemat od * aż do końca okręgu; kończymy o.ść w 3oł.5 okr: 2 oł( zamiast słupka) 1 sł w sł poniżej,* 5 oł, psł w środek ł. poniżej, 5 oł, 4sł łączone górą ,
 powtarzamy schemat od * aż do końca okręgu; kończymy o.ść w 3oł.
6 okr: 1 oł, * 11psł w oł. poniżej,4oł  łączymy w pikotkę, wbijając szydełko w jedenasty psł.( jak na rys)
*12 psł w oł poniżej, 4oł w pikotkę, powtarzamy schemat od * aż do końca okręgu;kończymy rozetę o.ść

szydełkowy ścieg wielokolorowy nr.1

$
0
0

Wykorzystałam go do wydziergania czapki…

szydełkowy ścieg wielokolorowy

szydełkowy ścieg wielokolorowy

szydełkowy ścieg wielokolorowy

szydełkowy ścieg wielokolorowy nr2

$
0
0

szydełkowe ściegi

Dzisiaj banalnie prosty ścieg wielokolorowy. Prosty ale jaki efektowny. Wykorzystałam go do wydziergania poduchy. Całkiem fajnie prezentuje się w pokoju mojej nastolatki, gdzie dominuje fiolet i jasna zieleń.. Ścieg można wykorzystać do wszystkiego, do dywanu, do kosza, poduch, szalika, czapki..

 

ścieg szydełkowy wielokolorowy

 

schemat szydełkowa poduszka


schemat na szydełkowy kwiatek nr2 „molly flower”

$
0
0

molly flower

Dzisiaj kolejny kwiatowy schemat. Tzw Molly flower. Prościusieńki w wykonaniu i bardzo efektowny.

molly flower schemat

Rozpoczynamy prace od wykonania magicznego kółeczka
Następnie wykonujemy oł i 6 psł kończąc oczkiem ścisłym w pierwsze oł.
wypukłe płatki robi  się następująco: 2 oł. pompon z czterech słupków podwójnych( dwa razy nawijamy nić na szydełko) następnie 2 oł. i ość. w kolejny psł. poniżej..

i tak do ostatniego psł. kończymy oczkiem ścisłym

bufka zwykła, bufka zamknięta i bufka pozioma

$
0
0

Jakiś czas temu pokazywałam czym się różni bufka od popcornu i pompona  klik. Choć różne od siebie, zazwyczaj nazywane pęczkiem. Dzisiaj chciałam pokazać ,że bufka bufce też nie jest równa. Bo mamy aż trzy i robi się każdą  troszkę inaczej.

  1. Bufka zwykła

bufka zwykla

Pokazywałam ją już wcześniej:

bufka

 

2.  Bufka zamknięta

bufka zamknieta

 

i jej wykonanie jak i oznaczenie graficzne  różni się od tej zwykłej:

 

bufka zamknieta oczkiem

3. Bufka pozioma

 

bufka pozioma

także spotkacie się z takim znakiem graficznym, zwykła bufka ” położona ”

 

bufka pozioma

poducha na szydełku

$
0
0

szydełkowa poducha

 

Witajcie ! Od ostatniego wpisu minęło sporo czasu. Bardzo trudno było mi wrócić tutaj i robić to co tu zaczęłam.  Ale w końcu się w sobie zebrałam i jestem:) Kto odwiedza mnie na Ig, a także na moim ogólno tematycznym blogu wie, że ostatnio pochłonęły mnie druty. W związku z czym szydełko ostatnio poszło w kąt. Stąd też min taka cisza tutaj….

Zrobiłam jednak przez te pól roku kilka szydełkowych rzeczy. Powstała taka o to poducha. Upodobała ją sobie najmłodsza moja latorośl. Jest mięciutka, zrobiona z mieszanki wełny z akrylem. ( Na dodatki do domu szkoda mi szlachetnych wełen, no i łatwiej ją utrzymać w dobrym stanie)

poduszka na szydełku

 

Poduszka nowoczesna w formie, żadne tam babcine koronki. Ale dzięki ściegowi wygląda bardzo ciekawie. Do jej wykonania użyłam 3 motki merino bulky firmy YarnArt i szydełko nr 5mm.  wykonałam prostokąt o wymiarach 40x (ok)90 cm i zszyłam.

poduszka

 

Schemat na szydełkową poduchę:

schemat na szydełkową poduchę

Przepraszam za jakość rysunku, ale robiony z małą na rękach:) płsł łączone dołem robimy pomiędzy psł łączymi rzędu poniżej.

Viewing all 11 articles
Browse latest View live